Povjesničar i bivši ministar kulture Zlatko Hasanbegović gostovao je u Novom danu i s Ninom Kljenak razgovarao o političkoj i društvenoj dimenziji dočeka rukometaša u ponedjeljak u Zagrebu koji je organizirala Vlada RH i Hrvatski rukometni savez, bez da su zatražili suglasnost Grada Zagreba.
Na upit vidi li to kao pokušaj premijera da “zagrabi” u desniji dio biračkog tijela, na koje i on sam cilja odgovorio je:
“Ovo vidim tek kao epizodu jednog dubljeg fenomena I dugotrajnijega, koji traje još od proteklog ljeta i cijele medijsko-političke histerije vezano uz koncerte gospodina Marka Perkovića Thompsona. Površno je dnevnopolitički gledati tko je u što zagrabio. Naravno, politička klasa, bez obzira je li riječ o takozvanoj ljevici ili Andreju Plenkoviću na različite načine želi parazitirati na fenomenu Marka Perkovića Thompsona i stanovitom raspoloženju koje nedvojbeno postoji u hrvatskom narodu”, tvrdi Hasanbegović pa nadodaje: “Potpuno je promašeno i neutemeljeno u bilo kojoj činjenici narodno mnoštvo koje se okuplja na Thompsonovim koncertima promatrati kao monolitno političko-stranačku formaciju. Riječ je o ljudima koji imaju svoje motive vrlo različitih političko-stranačkih usmjerenja. Plenković je nastupio politički pragmatično, mjesecima upozoravam da takozvana ljevica stvaranjem protuustaške, protufašističke histerije, egzorciranjem ustaštva, obnavljajući paradigme i rječnik jugoslavenske politike iz sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, da su tako postali korisni idioti Plenkovićeve politike.”
Foto: Screenshot – N1

