Pojavila se nova snimka saborskog zastupnika Josipa Dabre na kojoj pjeva pjesmu koja veliča ustaškog vođu Antu Pavelića. Iako su ga stranački kolege branili tvrdnjom da je spornu pjesmu pjevao za vrijeme poklada, novi videozapis, snimljen 27. travnja 2025. godine, pokazuje da to nije bio izoliran slučaj, piše dnevnik.hr.
Na novoj snimci Dabro svira harmoniku s utaknutom novčanicom te se ponovno čuju stihovi “u Madridu grobnica od zlata, u njoj leži vođa svih Hrvata”. Riječ je o istoj pjesmi koja je izazvala snažne reakcije u javnosti i izazvala potres u Plenkovićevoj vladi, nakon što ju je Dabro otpjevao tijekom “pokladnog jahanja” u Komletincima.
Nova snimka, međutim, pokazuje da Dabro pjesmu o Paveliću prakticira i izvan pokladnog razdoblja. Snimka se još uvijek nalazi na njegovom profilu na Facebooku.
Premijer Andrej Plenković jučer je rekao da je Dabrin postupak politički neobranjiv, no pokušao ga je barem djemično opravdati kontekstom poklada. Slično je danas komentirao i Dabrin stranački kolega Stipo Mlinarić Ćipe.
“Normalno je da se na pokladama svašta pjeva i da se spaljuju svakakvi likovi”, izjavio je Mlinarić. Ćipe je izjavio da mu “nije jasno u čemu je problem” te da u Dabrinoj pjesmi “nije čuo riječi ‘Ante Pavelić’.
Kad mu je spomenuto da je Dabro pjevao o “zlatnom grobu u Madridu” u kojem “počiva vođa svih Hrvata”, što su stihovi koji se odnose na poglavnika NDH Antu Pavelića koji je pokopan u glavnom gradu Španjolske, sve je pokušao okrenuti na grobove hrvatskih branitelja.
Nova snimka, međutim, dokazuje da Dabro Pavelića veliča i izvan pokladnog razdoblja. Prema navodima, videozapis se još uvijek nalazi na njegovom profilu na Facebooku.
Foto: Screenshot_15-2-2026_132352_www.vecernji.hr

