Ministarstvo hrvatskih branitelja reagiralo je u četvrtak na izjave srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da je među nestalima u Domovinskom ratu više Srba, nego Hrvata.
Vučić je to rekao u srijedu, komentirajući novo izvješće Europskog parlamenta o Srbiji, kada se ponovno obrušio na Hrvatsku i ocijenio da Zagreb “na svaki način pokušava zaustaviti Srbiju” na putu prema Europskoj uniji, donosi NACIONAL.HR.
“Umjesto da danas, s pozicije vlasti, osigura procesuiranje ratnih zločina i otvaranje arhiva koji bi rasvijetlili sudbine nestalih, predsjednik Vučić ponovno poseže za huškačkom retorikom i koristi tragediju nestalih osoba kao sredstvo političke manipulacije. Riječ je o nastavku političkog ‘teatra apsurda’ u kojem se agresora pokušava prikazati žrtvom, a sustavno prikrivanje ratnih zločina i skrivanje ključne dokumentacije cinično predstavlja kao suradnja. Srbijansko vodstvo kontinuirano se odbija suočiti s povijesnim činjenicama i vlastitom odgovornošću za agresiju na Hrvatsku“, ocijenili su u ministarstvu kojem je na čelu potpredsjednik Vlade i ministar Tomo Medved.
“Važno je jasno i nedvosmisleno reći: Republika Hrvatska bila je žrtva brutalne i otvorene velikosrpske agresije. Taj rat nije bio ‘građanski sukob’, već agresija na suverenitet Hrvatske s ciljem stvaranja tzv. ‘Velike Srbije’. Tijekom te agresije počinjeni su brojni i stravični ratni zločini nad civilima i braniteljima – od Vukovara i Škabrnje do dalmatinskog zaleđa. Masovna ubojstva, sustavna silovanja, razaranja čitavih gradova i odvođenja u logore na teritoriju Srbije bili su dio zločinačke politike“, ističe se u priopćenju Ministarstva hrvatskih branitelja.
Dodaje se i kako Srbija ne samo da obija priznati agresiju na Hrvatsku, nego i aktivno skriva ratne zločince.
“Mnogi nalogodavci i izvršitelji najtežih zlodjela i danas slobodno šetaju ulicama srbijanskih gradova, uživajući zaštitu tamošnjih institucija, dok Beograd uporno odbija njihovo procesuiranje i izručenje. Najnovije radikalne izjave o navodnim planovima za napad na Srbiju i optužbe o sudjelovanju hrvatskih službi u rušenju srbijanske vlasti predstavljaju opasnu manipulaciju. Takva retorika služi isključivo za unutarnje političke potrebe i pokušaj skretanja pozornosti s činjenice da Srbija nikada nije preuzela odgovornost za svoja nedjela“, poručuju iz Ministarstva branitelja.
Napominju i kako se arhivi, u kojima su i dokumenti o nestalima, nalaze u Beogradu, a ne u Zagrebu.
“Ključni dokumenti o nestalim osobama nastali su upravo u strukturama vojske i policije tadašnje Srbije. Predsjednik Vučić svjesno prešućuje da se informacije o nestalima, evidencije o odvođenjima i zapisnici o premještanju posmrtnih ostataka u masovne grobnice, nalaze u arhivima JNA i MUP-a Srbije. Ti se dokumenti i danas namjerno skrivaju jer bi njihovo objavljivanje izravno razotkrilo zapovjedni lanac odgovornosti“, ocjenjuju u Ministarstvu hrvatskih branitelja.
Foto:

